Požadovaný obsah je chráněn heslem
Pokud jej chcete zobrazit, zadejte prosím nejdříve heslo:
Pokud jej chcete zobrazit, zadejte prosím nejdříve heslo:
Melodie hlavního tématu I. věty Suity je vlastně docela jednoduchá. Houpe se na pěti tónech nahoru a dolů jako loď na vlnách oceánu. Pentatonika nabízí navzdory omezenému počtu tónů mnoho možností.
„Netušil jsem, jak mocným zážitkem může být plavba. A což teprve plavba přes oceán. Ač naše cesta krom jediného dne byla krásná, všecko na lodi stonalo, jen já ne. Tak jsem stál hodiny a hodiny na přídi, pozoruje to nekonečné množství vody. Před zraky se mi míhala barva modrá i zelená, zlaté odlesky slunce i tmavé stíny. A houpání nahoru a dolů jako tóny melodie.“
Dokážete si to představit? Celé dlouhé dny stojíte na palubě, pozorujete oceán a posloucháte skoro pravidelné šumění vln. Je to jako mantra, pořád se opakuje, nahoru a dolů… zavřete oči a přidejte se postupně ke mně.
Zvukomalebně napodobíme šumění vln, rytmem a délkou fráze kopírujeme hlavní téma I. věty Suity. (1) Do zvukomalby přidáme deklamaci textu:
Připravíme melodické nástroje s pentatonikou D dur: d – e – fis – a – h.
Dvořák byl skladatel, pravidelné houpání lodi se mu v hlavě změnilo v tóny. Jak ale vlny monotónně narážely do lodi, vracelo se mu stále dokolečka tónů jen několik. Pouhých pět.
I my budeme dnes pracovat jen s pěti tóny, tzv. pentatonikou.
Hrajeme s žáky v tónovém prostoru pentatoniky a postupně společně objevíme melodii hlavního tématu.
Při jednotlivých experimentech s tóny držíme čtyřtaktovou frázi podpořenou deklamací textu. Tempo pro nácvik určíme podle tempa nahrávky. (2)
Hrajeme všichni společně ad libitum.
Hrajeme ad libitum v zadaných rytmických hodnotách – půlových, čtvrťových.
Hrajeme v rytmu melodie tématu. Hru na nástroje podkládáme deklamací textu.
První dva takty hrajeme jednu sestupnou řadu tónů a dokončíme ad libitum v rytmu deklamace.
První dva takty hrajeme dvě sestupné řady tónů za sebou jako v melodii a dokončíme opět ad libitum v rytmu deklamace.
Vyzkoušíme, jak zní doprovod na různé nástroje, rozdělíme žáky na menší skupiny.
Střídáním hry jednotlivých skupin a zvukomalebného šumění oceánu může vzniknout forma ronda.
Dvořák si vystačil i s málem a proměnil pouhých pět tónů v dokonalou melodii. Na pořádnou skladbu ale jen melodie nestačí – potřebuje další tóny jako doprovod, aby vznikla i harmonie.
Poslechněte si, jak pět tónů zhudebnil Dvořák. (2)
Zkusíme se ke skladateli přidat a doprovodíme jeho skladbu.
Znějící hlavní téma I. věty Suity můžeme doprovázet mnoha způsoby. Vybíráme podle možností třídy. Doprovázíme nejlépe po menších skupinách podle druhu melodického nástroje.
Zvolíme rytmickou strukturu pentatonické improvizace: melodii hlavního tématu I. věty Suity, nebo půlové, případně čtvrťové hodnoty.
Tip